Dobry ogrodnik = piękny ogród. Fakty i mity na temat pracy ogrodnika.

Kwestie dotyczące płac za prace ogrodnicze wyglądają w taki sposób, że w branży ogrodniczej w zależności od wykonywanej pracy i szczebla zawodowego zarabia się do kilku tysięcy złotych (w renomowanych firmach ogrodniczych projektanci ogrodów zarabiają fortuny głównie z konkursów jak i poważnych zleceń z całego świata). Kwestie finansowe są związane z firmami, w jakich pracują ogrodnicy i ciężko je jednoznacznie określić – jedni zarabiają więcej, a drudzy mniej. Mitem jest fakt o tym, że ogrodnik nic nie robi, a sporo zarobi. Prawdą jest natomiast to, że ciężkiej pracy nie wykonuje i jeśli jest doświadczony to czuje się jak ryba w wodzie.Koszty korzystania z usług ogrodniczych. Aby posiadać piękny ogród recepty są tylko dwie – mając pieniądze możemy zatrudnić firmę ogrodniczą, która zajmie się projektowaniem i budowaniem pięknego ogródka bądź możemy sami zająć się sprawami ogrodniczymi. W drugim rozwiązaniu nie wydamy pieniędzy i zrobimy coś swojego.
Za korzystanie z usług ogrodniczych wiążą się koszty, które są ustalane przez firmy ogrodnicze i klientów, którzy korzystają z ich usług na podstawie pewnych czynników wpływających na cenę. Ceny za usługi firm ogrodniczych są kształtowane na podstawie wielkości zlecenia, przedmiotu zlecenia i szczególnych wymagań klientów. W zależności od firmy ogrodniczej, z której usług zdecydujemy się skorzystać, cena za świadczone usługi będzie mogła być zawyżona lub adekwatna do wykonywanej pracy bądź niższa niż oczekiwaliśmy w związku z aktualnymi promocjami i zniżkami, na jakie możemy liczyć od firm. Co decyduje o zawyżeniu ceny za usługi ogrodnicze?

Korzystanie z renomowanych firm, które w danym rynku wykształciły sobie markę wiąże się z dodatkowymi opłatami za tzw. Profesjonalizm i uznanie firmy przez innych klientów. Zjawisko to jest powszechne nie tylko na rynku ogrodniczym, ale także na rynku globalnym, np. za produkty firmy Apple w Polsce płacimy o wiele więcej niż powinniśmy, a poza granicami kraju te produkty są tańsze.